Kontakt

Fundacja Wsparcia Psychologicznego Terapii i Rozwoju Osobistego Źródło Zmian

Miejsce prowadzenia terapii i zajęć: Ursynów, ul. Meander 18 lok. 1, tel. 601-938-288

Siedziba Fundacji:
ul. Franciszka Marii Lanciego 7B/10
02-796 Warszawa

fundacjazrodlozmian@gmail.com

Ustawienia Systemowe

Ustawienia systemowe

Czujesz intuicyjnie, że w Twoim życiu coś nie działa tak jak chcesz?

Pojawiają się problemy w relacjach z rodziną, z dziećmi, z Twoim ciałem, w miejscu pracy, w Twoim biznesie.

Czasem jest to potężne tąpnięcie – zagrażająca życiu choroba, wypadek, upadłość firmy, rozwód. Czasem delikatne poruszenia, poczucie nie bycia rozumianym, jakiś smutek, złość bez przyczyny, kłótnie z najbliższymi.

Masz kilka opcji do wyboru:

    • nie robisz NIC – jesteś okrętem stojącym w porcie – w znajomym terenie, w stojącej wodzie, bez ruchu – bez widoku pełnego morza – nie wykorzystując tego, do czego Cię zbudowano, jednak w porcie jest w miarę bezpiecznie.
    • zaczynasz rozważać zmianę – jesteś okrętem, któremu bryza przynosi zapach pełnego morza i budzi tęsknotę – czytasz książkę, artykuł, wpis w internecie, oglądasz film, słuchasz opowieści znajomych, dostrzegasz „że coś nie gra”
    • robisz pierwszy ruch – jesteś okrętem przygotowującym się do wypłynięcia, mobilizującym załogę – zapisujesz się na warsztaty, terapię, wykonujesz ćwiczenia opisane w książce, sprawdzasz czy drobne zmiany działają
    • decydujesz się na zmianę – jesteś jak okręt wypływający na pełne morze – nie wiadomo co na pełnym morzu Cię czeka – być może sztormy, może rajskie plaże do których zawiniesz – jednak ufasz kierunkowi i trzymasz się kursu – działasz, wcielasz w życie zaplanowane zmiany, używasz nowych zachowań, uczysz się i stosujesz optymalne dla Ciebie strategie.

Spotkajmy się na pełnym morzu pracując indywidualnie i grupowo metodą Konstelacji Systemowych.

O metodzie

Ustawienia systemowe to działanie obejmujące historie całych rodzin i wydarzenia, które bywają ledwo dostrzegane przez jednostkę, zdarzenia, które w jakiś sposób wciąż wpływają na jakość życia i dokonywane wybory.

Praca ta – najkrócej – polega na „pokazaniu” poprzez reprezentantów swojej relacji czy relacji panujących w rodzinie. Osoby z grupy wchodzą w rolę w poszczególnych członków – reprezentując ich. Wykorzystuje się tu zjawisko tzw „pola” – obcy człowiek postawiony symbolicznie na miejscu kogoś z rodziny klienta, ma takie same odczucia, jak realna osoba. Ruchy reprezentantów prowadzą do rozwiązania, uwolnienia z uwikłań – proces zmiany zostaje zainicjowany przez klienta i jest kontynuowany poprzez ustawienie. Odkrywane są pogmatwane i zerwane więzi i są one porządkowane – tak aby wreszcie stanąć na własnych nogach, we własnym życiu i z własną siłą.

Osoba zgłaszająca się do pracy nie musi nawet nic mówić o problemie – proces i tak się rozpocznie. To tzw „ciche ustawienia” – dla części klientów bardzo pomocne, gdy ktoś nie chce, nie może, nie lubi opowiadać o sprawach osobistych w grupie.

Jak wygląda jednodniowy warsztat?

To 7-8 godzin pracy, gdzie oprócz pracy z własnym problemem obserwowana jest praca innych osób.

Można także brać udział jako reprezentant, doświadczyć „roli” co pozwala ominąć własne świadome strategie obronne i dojść do własnego rozwiązania szybciej.

Często zdarza się, że będąc reprezentantem w ustawieniu innej osoby można wiele „uwolnić” z własnych uwikłań, doświadczyć wglądu, zrozumieć swoje problemy.

Na warsztacie dostaje się także sporo ważnej teorii i wiedzy, jest więcej przestrzeni na pytania w różnych kwestiach.

Proces grupowy najmocniej pozwala doświadczyć tzw „pola”.

To samo w sobie jest głębokim poznawczo doświadczeniem. Zachęcam aby przekonać się empirycznie „jak to działa”- po prostu doświadczyć bycia w polu, poczuć ruchy w ciele.
Można na początek wziąć udział w Ustawieniu jako obserwator. I dać sobie czas na pojawienie się gotowości do pracy własnej.

Jak wygląda sesja indywidualna?

Sesje indywidualne to praca z terapeutą, gdzie konstelację rodzinną reprezentują figurki przedstawiające kobiety, mężczyzn i dzieci. Charakteryzują się spokojniejszym, intymniejszym i wolniejszym procesem (proces grupowy intensyfikuje ustawienie) i jest dla części osób lepszą metodą pracy. Jest tak samo efektywna, choć brak tu doświadczenia „pola”, które wspomaga i przyspiesza proces pracy osobistej.

Praca z rodzinną konstelacją to zdarzenie jednorazowe, nie robi się jej często (np co tydzień jak w przypadku sesji terapeutycznych).

Agnieszka Kik-Głowacz
601-938-288
psycholog spec. kliniczna i zdrowia,
psychoterapeuta, psychotraumatolog
Fundacja Wsparcia Psychologicznego,
Terapii i Rozwoju Osobistego „Źródło Zmian”