Kontakt

Fundacja Wsparcia Psychologicznego Terapii i Rozwoju Osobistego Źródło Zmian

Miejsce prowadzenia terapii i zajęć: Ursynów, ul. Meander 18 lok. 1, tel. 601-938-288

Siedziba Fundacji:
ul. Franciszka Marii Lanciego 7B/10
02-796 Warszawa

fundacjazrodlozmian@gmail.com

1 rok ago · · Możliwość komentowania Psycholog a psychoterapeuta – czym się różnią? została wyłączona

Psycholog a psychoterapeuta – czym się różnią?

Sytuacje nagłe i trudne najlepiej odzwierciedlają nasze skrywane najgłębsze emocje, które w takich sytuacjach się uaktywniają. Traumatyczne, trudne zdarzenia generują wiele ciężkich do uniesienia, dla niektórych z nas, uczuć.

Agnieszka Kik-Głowacz, psycholog, psychoterapeuta, psychotraumatologCzłowiekowi w dzisiejszych czasach często brakuje poczucia bezpieczeństwa, szczęścia, spełnienia, poczucia sensu własnej egzystencji, czy uważności ze strony… bliskich osób.

Te wewnętrzne stany emocjonalne mogą powodować zwiększone odczuwanie pustki, zawiedzenia, poczucia bezsilności, utraty, braku sensu, celów życiowych, otwierają stare rany, nieprzeżyte żałoby… Wtedy często odczuwamy bezsilność, pustkę, samotność. Wiele z naszych potrzeb pozostaje nieuświadomiona. Cierpimy, ale nie wiemy dlaczego ? Rozmowy z bliskimi, przyjaciółmi nie zawsze dają ukojenie, pomagają rozwiązać problem lub go zrozumieć, spojrzeć z innej perspektywy. Szukamy wtedy pomocy, o którą coraz to częściej zwracamy się do specjalistów.

Czym różni się praca psychologa od psychoterapeuty?

To bardzo indywidualna kwestia i wrażliwy temat. Jeden i drugi specjalista pomaga nam w kryzysie. Trudno ocenić wiedzę, zakres znajomości technik i narzędzi terapeutycznych oraz umiejętności. Ważne jest tu także doświadczenie, które poszerza warsztat pracy psychologa lub psychoterapeuty. Istotne są tu także czynniki osobowościowe – kultura osobista, cierpliwość, szacunek dla klienta, jego cierpienia, otwartość, empatyczność, umiejętność słuchania, budowania kontaktu prowadzenia rozmowy, tworzenia atmosfery zaufania, bezpieczeństwa, nastroju powodującego poczucie swobody, braku oceny, czasem adekwatny humor.

Ogólnie rzecz ujmując psychoterapeuta prowadzi często terapię długoterminową opartą na budowaniu wglądu u klienta, poszerzaniu rozumienia wewnętrznego świata własnych emocji, przekonań, odczuć w ciele i zachowań. Celem jest osiągniecie przez klienta samodzielności i wewnętrznej autonomii. Praca jego opiera się na głębszych analizach prowadzących do czasem radykalnych przemian osobowości. Prowadzi także psychoterapię podtrzymującą – łagodzenie objawów, oddziaływanie na konkretne zachowania. Nabywamy wtedy stopniowo umiejętności łączenia tych stanów i przeżyć. Profesjonalny psychoterapeuta to psycholog, który po ukończeniu pięcioletnich studiów psychologicznych odbywa czteroletnią szkołę psychoterapii, na której uczy się i trenuje techniki pracy psychoterapeutycznej.

Psycholog bez ukończenia takiej szkoły nie posiada prawnie potwierdzonych umiejętności psychoterapeutycznych. Praca psychologa opiera się bardziej na wspieraniu, pomaganiu, psychoedukacji, diagnozie – a nie stricte na prowadzeniu pełnego procesu psychoterapeutycznego. Psycholog wspiera nas i pomaga nam odzyskać równowagę emocjonalną, ułatwia nam rozumienie siebie na pewnym poziomie, pomaga poznać i zrozumieć przyczyny oraz mechanizmy naszych emocji, myśli i zachowań. Udzielanie wsparcia psychologicznego to jednak nie profesjonalna psychoterapia oparta na procesie i budowaniu wglądu u klienta. Różnica polega na głębokości pracy terapeutycznej.

Psychoterapeuci najczęściej też pracują z ludźmi głębiej zaburzonymi, chorymi psychicznie. Leczą rozmową wyprowadzając treści pomagają przenieść psychiczne stany z nieświadomości do poziomu świadomości, analizują je, kontenerują treści stanów emocjonalnych klienta, poszerzają rozumienie, pomagają w integracji i zmianach zachodzących w osobowości. Efektem jest uzyskany przez klienta wgląd, czyli zrozumienie przeżywanych problemów, ich przyczyn i konsekwencji w realnym życiu. Psychoterapia prowadzi więc do zmiany sposobu odczuwania, nadawania innych znaczeń swoim przekonaniom, myślom, wspomnieniom.

Zatem jeżeli przeżywamy przedłużające się nastroje smutku, anhedonii, wycofania, złości, rozdrażnienia, poczucia bezsilności, braku nadziei lub mamy myśli rezygnacyjne, samobójcze a uczucie stresu i napięcia wciąż jest na wysokim poziomie – wtedy oznacza to, że potrzebujemy profesjonalnego wsparcia psychoterapeuty.

Agnieszka Kik-Głowacz
601-938-288
psycholog spec. kliniczna i zdrowia,
psychoterapeuta, psychotraumatolog
Prezes Fundacji Wsparcia Psychologicznego,
Terapii i Rozwoju Osobistego „ Źródło Zmian”

Categories: terapie