Kontakt

Fundacja Wsparcia Psychologicznego Terapii i Rozwoju Osobistego Źródło Zmian

Miejsce prowadzenia terapii i zajęć: Ursynów, ul. Meander 18 lok. 1, tel. 601-938-288

Siedziba Fundacji:
ul. Franciszka Marii Lanciego 7B/10
02-796 Warszawa

fundacjazrodlozmian@gmail.com

Kiedy życie sprawia ból – Depresja

6 lat ago · · Możliwość komentowania Kiedy życie sprawia ból – Depresja została wyłączona

Kiedy życie sprawia ból – Depresja

Bezkres, otchłań, znowu następny kolejny dzień. Jak go przeżyć ? Strach po obudzeniu i strach przed zaśnięciem. Rano jest najgorzej. Ciężkie nogi nie pozwalają wstać z łóżka, zresztą po co ? Wszystko traci sens. Już samo życie sprawia ból. Cierpienie psychiczne. Ja, świat, ludzie, przyszłość – przestaje mieć znaczenie. Czarne myśli wciąż powracają. Tonę w smutku i lęku. Nie mam siły by wołać o pomoc…

Z powodu depresji w 2017 roku śmiercią samobójczą zginęło w Polsce więcej osób niż w wypadkach samochodowych. W szpitalach psychiatrycznych nadal pracuje mocno okrojona kadra, a o leczeniu w warunkach środowiskowych lub o darmowym dostępie do psychoterapii de facto możemy zapomnieć.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśla, iż większość zaburzeń zdrowia psychicznego pojawia się około 14 roku życia. Wdrażając działania profilaktyczne można by im przynajmniej częściowo zapobiegać. Tym bardziej, że Polska jest jednym z krajów o najwyższych współczynnikach samobójstw w Europie. Niestety liczba ta rośnie w alarmującym tempie. W Polsce nadal nie wdrożyliśmy programu prewencji samobójstw – zgodnie ze wskazaniami WHO.

W szpitalach psychiatrycznych na jednego lekarza przypada po około 300 – 400 pacjentów! Brakuje także szpitalnych etatów dla psychologów. Centra Zdrowia Psychicznego – owszem zapewniają pacjentom różne formy pomocy (oddział całodobowy, dzienny, poradnia, zespół lecznictwa środowiskowego), ale ośrodków tych jest w Polsce tylko 25! i żaden nie pomaga dzieciom i młodzieży. Brak szeroko dostępnej, kompleksowej opieki zdrowia psychicznego skazuje pacjentów na długie oczekiwanie lub szukanie pomocy w ośrodkach, centrach, gabinetach prywatnych.

ZMIEŃMY TO !

Obszarem do wspólnych działań jest szeroko rozumiana profilaktyka zdrowia psychicznego prowadzona już w szkołach podstawowych realizowana przy współudziale państwa jak i przez organizacje pozarządowe.

Categories: Bez kategorii