Kontakt

Fundacja Wsparcia Psychologicznego Terapii i Rozwoju Osobistego Źródło Zmian

Miejsce prowadzenia terapii i zajęć: Ursynów, ul. Meander 18 lok. 1, tel. 601-938-288

Siedziba Fundacji:
ul. Franciszka Marii Lanciego 7B/10
02-796 Warszawa

fundacjazrodlozmian@gmail.com

5 lat ago · · Możliwość komentowania Dobra relacja terapeutyczna – leczy została wyłączona

Dobra relacja terapeutyczna – leczy

Człowiekowi w dzisiejszych czasach często brakuje poczucia szczęścia, spełnienia oraz sensu egzystencji. Wielu z nas odczuwa pustkę wewnętrzną, brak ideałów i celów życiowych. Jesteśmy samotni. Szum informacyjny, światopoglądowy, ciągła pogoń, stres często wywołują poczucie lęku i niepewności. Wiele z naszych potrzeb pozostaje nieuświadomiona. Cierpimy, ale nie wiemy dlaczego ?

Mówi się, że psycholog jest lekarzem duszy lub, że leczy duszę… I to prawda, choć może bardziej umysł jak duszę, ale i tu zdania są podzielone 🙂 Tak, czy inaczej psycholog wspiera nas i pomaga nam zachować lub odzyskać zdrowie psychiczne. Psycholog, który ma uprawnienia terapeutyczne (jest certyfikowanym psychoterapeutą lub certyfikowanym specjalistą do psychoterapii wybranych obszarów ochrony i terapii zdrowia psychicznego) może prowadzić terapię, przywracającą dobre, zdrowe funkcjonowanie psychiczne, daje wgląd w siebie, pomaga poznać i zrozumieć przyczyny oraz mechanizmy naszych uczuć, myśli i zachowań. W obu tych przypadkach najważniejszą kwestią jest umiejętność zawarcia dobrej relacji terapeutycznej z klientem, a w szpitalach i przychodniach z pacjentem.

Spotkanie człowieka potrzebującego wsparcia z psychologiem to pomoc w doprowadzeniu treści psychicznych z nieświadomości do poziomu świadomości, ich analiza i przepracowanie. Efektem jest uzyskany przez klienta wgląd, czyli zrozumienie przeżywanych problemów, ich przyczyn i konsekwencji. Psychoedukacja doprowadza, więc do zmiany sposobu odczuwania i funkcjonowania.

Dobry terapeuta towarzyszy klientowi w zmianie. Nie udziela rad, nie osądza, nie ocenia, nie pozbawia go twórczej inicjatywy, samodzielności. Jest wrażliwy, autentyczny, wyrozumiały, życzliwy, cierpliwy, akceptujący klienta, otwarty, szczery, tolerancyjny, umiejący słuchać, empatyczny, kompetentny, mający poczucie humoru. Cechy te są podstawą do nawiązania dobrego, bliskiego kontaktu z klientem. Taka relacja leczy. W takiej atmosferze klient nie musi wstydzić się własnych uczuć, nie lęka się krytyki ze strony terapeuty, może być sobą, bo jest bezwarunkowo szanowany i akceptowany. Klient nabiera więc innego stosunku do siebie…następuje introjekcja, uwewnętrznienie pozytywnej postawy do siebie. Terapeuta holdinguje klienta. Jak matka nie pyta w pierwszym odruchu o przyczynę smutku, nie obwinia tylko okazuje bezwarunkową „miłość”, biorąc na siebie ból, zachowując jednakże dystans i nadzieję. Terapeuta, który potrafi stworzyć takie przymierze terapeutyczne – pełne akceptacji i przyjaznego zrozumienia, często bywa pierwszą, a czasem jedyną osobą w życiu klienta, która okazała mu zrozumienie, ciepło i szacunek dla jego uczuć… Niekiedy taka relacja klienta z terapeutą jest jedynym nie toksycznym „związkiem” z drugim człowiekiem…Taka relacja jest lecząca, wzmacniająca i budująca. To ona często jest początkiem procesu zmiany u klientów.

Agnieszka Kik-Głowacz
601-938-288
psycholog spec. kliniczna i zdrowia,
coach, doradca zawodowy,
psychotraumatolog w trakcie certyfikacji
Prezes Fundacji Wsparcia Psychologicznego,
Terapii i Rozwoju Osobistego „ Źródło Zmian”

Tags: Categories: Bez kategorii